NLP - liečba pozitívnym programom z CD

      „Choroba nie je ani krutosť ani trest,

   ale oprava,nástroj,ktorým si naša vlastná duša

   poslúžila, aby poukázala na naše chyby

   a aby nás zadržala pred ešte väčšími omylmi,

   ktoré by urobili ešte väčšie škody

   a aby nás zaviedla späť na cestu pravdy  a svetla."                                                                                                                                    Dr. Edward Bach 

   BACHOVA KVETOVÁ  TERAPIA  je jednoduchá a účinná prírodná liečivá metóda. Lieči a harmonizuje všetky negatívne stavy mysle prostredníctvom liečivej energie kvetových esencií pripravedných bezprostredne po terapeutickom rozhovore.

Dr. Edward Bach , známy anglický lekár, homeopat a zakladateľ  kvetovej terapie.

 Dr. Bach objavil 38 známych kvetových koncentrátov. Sú to kvety stromov, kríkov a rastlín tzv "vyššieho rádu". Na jemnej úrovni odstraňujú duševné napätie,čím vnášajú do nášho života harmóniu a vyrovnanosť.
 
Bachove esencie je možno použiť v týchto prípadoch:

Pri akútnej duševnej záťaži a pri nasledujúcich situáciách

v životných krízach, pri partnerských problémoch, pri psychických zmenách v puberte, klimaktériu, v prípadoch fóbií, strachu, po traumatických udalostiach.  Pre deti v prípade - strachu, neistoty, problémov v škole,
po traumatických udalostiach (smrť blízkeho), nočného pomočovania

Bachove esencie nemajú žiadne vedľajšie, či nežiadúce účinky. Môžu ich užívať všetci bez ohľadu na vek, teda aj kojenci, starší ľudia, tehotné ženy...

 Užívanie: 

4-7 kvapiek 4 krát denne, najlepšie priamo na jazyk.Bachove esencie možno kombinovať so všetkými liekmi, lebo liekové interakcie tu nevznikajú. 

             
 Naše správanie  a myslenie musíme neustále prispôsobovať vonkajším vplyvom. Spätná väzba nám umožňuje neustále sa vyvíjať a zlepšovať. Na druhej strane, pokiaľ negatívnu spätnú väzbu vnímame príliš silno, prestávame  rozlišovať kritiku konštruktívnu a nespravodlivú. Príliš sa potom podriaďujeme ostatným.

Proti precitlivelosti

  • Zemežlč (Centaury) – nevie povedať nie. Vo všetkom ustupuje. Často obeť šikanovania alebo zneužívania.
  • Repík (Agrimony) - nevie prejaviť svoje potreby. Keď  má nejaký zdravotný problém, nasadí veselú masku a všetko poprie. „Nie, to nič nie je“, „Je mi dobre“. Problémy si riešia sami v sebe.
  • Vlašský orech (Walnut) - príliš citlivý na názory ostatných. Nechá sa ľahko ovplyvniť, presvedčiť, zmanipulovať. Aj keď cíti, že je určitá vec správna, má problém sa do nej pustiť.
  • Cezmína (Holly) - príliš citlivý na negatívne postoje a jednanie ostatných. Má pocit, že sú všetci proti nemu, že ho chcú podviesť.  Žiarlivý, podozrievavý.

Proti neistote

Človek potrebuje mať určitý kritický náhľad na svoje schopnosti. Pokiaľ by ho nemal, viedlo by to k preceňovaniu svojich schopností a opakovaným zlyhaniam. Na druhej strane podceňovanie svojich schopností vedie k tomu, že človek nemôže naplno rozvinúť svoj potenciál a predčasne sa vzdáva.

  • Rožec (Cerato) - neschopný rozhodnúť sa medzi dvoma možnosťami, neverí si a neustále sa pýta na názory ostatných. Nakoniec sa často ukáže, že správne riešenie vedel, ale nechal sa ovplyvniť ostatnými.
  • Chmerek (Scleranthus) - rýchlo strieda nálady a názory, nestály. Rýchlo mení rozhodnutia na základe aktuálneho pocitu. Nepýta sa na názor ostatných. Vhodné i pre ženy v dobe prechodu.
  • Horec (Gentian) - rýchlo stráca vieru, že sa niečo podarí. Zdravotné problémy sa často vracajú. Keď niečo podniká, rýchlo stráca vieru na úspech a vzdá to. Dobre sa kombinuje s Hlodašom.
  • Hlodaš (Gorse) - stráca nádej. Vyskúšal už všetko a nič nepomohlo. Beznádej podkopáva jeho sily, prestáva s nemocou bojovať.
  • Hrab (Hornbeam) - nedostatok sebavedomia v riešení bežných denných vecí. Ráno sa prebudí a má pocit, že to nezvládne. Potom sa ale ukáže, že to ide. Preťažený každodennými povinnosťami.
  • Sverep (Wild Oat) - chýba mu smer. Väčšinou schopní ľudia, ktorí ale nevedia, ktorým smerom svoje schopnosti nasmerovať a ako ich využiť Chýba odvaha rozhodnúť sa, čoho v živote chcú dosiahnuť.

Pri malom záujme o okolie

  • Biela lesná réva (Clematis) - človek uniká z reality do fantázií, snenia, kníh, počítačových hier, trávi celé dny pri televízii. Má spústu plánov, ale nerealizuje je.
  • Planá ruža (Wild Rose) - uniká do pasivity. Na problém už si zvykol, je únosný a nechce s tým ani moc robiť. Slabosť, ľahostajnosť, nezáujem o okolie.
  • Oliva (Olive) - uniká do vyčerpania. Problémy nemôže riešiť, pretože má nedostatok energie. Následok ťažkého onemocnenia, pôrodu, dlhodobého preťažovania.
  • Zemolez (Honeysuckle) - uniká do minulosti. Žije spomienkami, má pocit, ako by to bolo včera. Nešťastné lásky, premárnené príležitosti, smrť blízkeho človeka.
  • Biely gaštan (White Chestnut) - namiesto toho, aby človek problémy riešil, problémy zostávajú a stále sa mu točia hlavou. Nemôže v noci spať, musí nad problémami premýšľať. Myšlienky na problém ho rušia pri bežných denných aktivitách.
  • Púčik gaštanu (Chestnut Bud) - riešeniu problému sa vyhýba tým, že sa nepoučí z predchádzajúcich zlých skúseností. Potom, čo zlyhá, sa pustí čo najrýchlejšie do novej úlohy, ale používa pri tom stále rovnaké neúčinné postupy, takže dôjde k ďalšiemu zlyhaniu. Opakujúce sa stále rovnaké situácie, rovnaké neuspokojivé vzťahy, zamestnania, opakované zlyhávanie  na skúškach.
  • Divoká horčica (Mustard) - bezdôvodná depresia, naraz všetko zahalil temný mrak. Ako príde, tak i odíde.

Na prílišnú starostlivosť o ostatných

  • Buk (Beech) - je skalopevne presvedčený o svojej pravde a nepripúšťa názory druhých. Často má pravdu, ale vo svojom presvedčení môže odmietnuť i zrnko pravdy v názore druhého.
  • Čakanka (Chicory) - rád sa stará o ostatných. Rodič sa cíti osamelý a chce byť čo najviac so svojimi deťmi. Niekedy môžu mať deti až pocit prílišného obmedzovania rodičom. Alebo naopak deti, ktoré sa dožadujú stálej pozornosti rodičov, hnevajú, podpichujú ostatných. Prarodičia radiaci svojim deťom vo výchove vnúčat, v tom, ako viesť domácnosť atd.
  • Voda z liečivých prameňov (Rock Water) - Títo ľudia dodržujú prísny režim a disciplínu. Každý deň cvičí, behajú, študujú, dodržujú zdravé diety, nepijú alkohol, všetok čas venujú práci apod. Niekedy im potom môže chýbať radosť zo života.
  • Železlík (Vervain) - nadšený zástanca určitých myšlienok, názorov, filozofických smerov atd. Je o pravdivosti svojich názorov tak pevne presvedčený, že ich vnucuje i ostatným, a tým ich i od v jadre dobrých myšlienok odrádza.
  • Vinná réva (Vine) - vedie ostatných, rozhoduje o tom, čo majú ostatní robiť. Niekedy sa môže príliš sústrediť na vytýčenú úlohu a nevenovať dostatok pozornosti potrebám druhých.

Proti beznádeji a zúfalstve

Depresia, smútok či zúfalstvo môžu mať rôzne príčiny. Niekedy sú to príliš vysoké požiadavky na seba a pocity zlyhania. Niekedy to môže byť pocit nespravodlivosti osudu či krivdy od iných ľudí. Tieto esencie môžu pomôcť pochopiť, čo je dôležité a čo nie, vyriešiť problém, ktorý sa vyriešiť dá, a naopak prijať situáciu, ktorá sa už zmeniť nedá. Sú schopné priniesť svetlo do duše vo chvíľach temnoty.

  • Plané jablko (Crab Apple) - kladie veľký dôraz na čistotu fyzickú i duševnú. Hnev, smútok a zúfalstvo z drobných chýb na kráse, nedokonalostí. Sústredený na pár pupienkov alebo materské znamienko naburávajúce jeho vzhľad. Alebo naopak odpudivé škaredé alebo páchnuce nemoci, infekcie.
  • Brest (Elm) - zodpovední ľudia, ktorí plnia vedúce funkcie v prospech celku, naraz zúfalí, že svoju prácu nezvládajú. Dočasná strata odvahy. Úloha sa zdá nad jeho sily.
  • Smrekovec (Larch) - smúti a zúfa z nedostatku sebavedomia, má pocit, že nič nevie a nezvládne.
  • Divoká horčice (Mustard) - bezdôvodná depresia, naraz všetko zahalil temný mrak. Ako príde, tak i odíde.
  • Dub (Oak) - Do všetkého ide s prílišnou silou. Tlačí i tam, kde to nie je nutné. Zúfalý zo svojho zdravotného stavu, ktorý mu bráni v pokračovaní úlohy.
  • Škótská sosna /Borovice (Pine) - zúfalý zo svojich chýb a hríechov. Utápa sa vo výčitkách sebe. Všetko je jeho vina.
  • Snědek (Star of Bethlehem) - zúfalstvo po náhlej strate, šoku. Úmrtie blízkeho človeka, nešťastná láska, prepustenie z práce po mnohých rokoch, odchod domáceho miláčika.
  • Jedlý gaštan (Sweet Chestnut) - zúfalstvo z rán osudu. Neschopný prijať život aký je, chce s osudom za každou cenu bojovať, i keď je tento boj dopredu márny.
  • Žltá vŕba (Willow) – zahorknutý kvôli nespravodlivosti, krivde, zlému zaobchádzaniu zo strany druhých. Všetko je vina toho druhého, nie jeho. Trvalo pozícia obeti.

Proti strachu

  • Červený gaštan (Red Chestnut)- prílišný strach o blízkych v bežných životných situáciách.  Neskorý príchod domov, cestovanie dopr. prostriedkami, že blízky onemocnejú  atd.
  • Čarodejke (Mimulus)- strach z rôznych konkrétnych vecí. Strach z tmy, z davu, zo samoty, z nemoci, z búrky, z výšky, z zvierat ... 
  • Topoľ osika (Aspen) - neurčitá úzkosť bez príčiny. Z ničoho nič sa rozochvejú zlou predtuchou. Nevedia, čo konkrétne se môže přihodit, ale tušia, že to bude niečo zlého.
  • Devätorník peniažtekovitý (Rock Rose)- následok  nepríjemných životných situácií, ohrozenie na živote, autonehody, prepadnutia znásilnenia, okradnutia, atd..  Náhle záchvaty paniky.
  • Slivka čerešňová /(Cherry Plum) - strach zo straty sebakontroly, že niekomu ublíži, že sa zblázni. Nutkavé myšlienky a správanie.

Proti osamelosti

  • Perutník močiarny (Water Violet) - uzavretí ľudia vyvolávajúci u ostatných dojem výnimočnosti. V skutočnosti majú strach vstúpiť do bližšieho kontaktu s ostatnými zo strachu zo straty svojho výnimočného imidžu.
  • Vres (Heather) - ľudia príliš sústredení na svoje vlastní problémy. Veľmi zhovorčiví, pri hovore na druhého vysypú všetky svoje problémy a starosti bez ohľadu na to, či to chce počuť. Ľudí okolo seba potrebujú, ale pre nadmieru zhovorčivosti a sústredenie sa na seba ostatných od bližšieho kontaktu odrádzajú.
  • Netýkavka (Impatiens) - uponáhľaní ľudia, ktorých ostatní ľudia zdržujú. Keď majú nejakú úlohu radšej to urobia sami, než aby spoliehali na ostatných. Ostatní to totiž robia príliš pomaly. Svojou podráždenosťou a nedotklivosťou odrádzajú ostatných od bližšieho kontaktu.
     Do fľaštičky na 1 mesiac sa vyberie najviac 7 kvetových koncentrátov

Ako získate liečivé esencie ?

1. telefonicky, samostatne zvolený výber - doručíme poštou č.t +421 908 239 547 2. Ak potrebujete poradiť je možné využiť naše služby                     

a)osobnú konzultáciu                                          b)poradenstvo cez telefon                                                  c)poradenstvo cez e-mail  (liecenie_nlp.wb.sk)

         Literatúra

  • Bachovy květové esence od A do Z, kompletné informácie
  • Bachova květová terapie - TEORIE a PRAXE, S. Mechthield - výborná, popis esencií
  • 38 Bachových květů, Dr. Bach - základný popis esencíí
  • Pracovna kniha Bachových esencí, Stefan Ball – popis esencií, cvičenia, testové otázky, jednotlivé prípady + výber esencií